Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/snv.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Imię na bierzmowanie i argumentacja wyboru

Propozycje imion świętych na bierzmowanie

To, jakie nosimy imię, nie jest od nas zależne, gdyż wybierają nam je opiekunowie, najczęściej rodzice, tuż po narodzinach – zdarza się więc dość często, że dziwne imiona swoim właścicielom mogą się nie podobać. Ostatecznie, gdy już jesteśmy pełnoletni, możemy sobie owo imię zmienić, choć zdarza się to bardzo rzadko. Pomijając tę sytuację, doskonałą okazja do wyboru takiego imienia, jakie nam osobiście się podoba, jest moment przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Zdecydowana większość Polaków jest chrześcijanami i przystępuje do bierzmowania, ponieważ jest to warunek przyjęcia kolejnego sakramentu, jakim jest małżeństwo. To jakie imię wybierzemy sobie do bierzmowania nie ma w zasadzie większego znaczenia, jest właściwie symboliczne, a dokładniej oznacza wybranie sobie jako patrona jednego ze świętych, który ma nas wspierać w dalszej drodze życia. Dokonując wyboru powinniśmy zatem wziąć pod uwagę znaczenie oraz atrybuty świętego, którego imię zamierzamy nosić. Jakie imiona męskie są najczęściej wybierane do bierzmowania?

Wśród najczęściej wybieranych imion męskich znajdują się imiona takie jak Krzysztof, Mateusz, Marek, Łukasz, Jan czy też Antoni lub Franciszek. Są to imiona znanych świętych – jak wszystkim wiadomo Święty Krzysztof jest patronem kierowców, Mateusz, Marek, Łukasz i Jan to czterej ewangeliści, patronujący księgowym i urzędnikom, pisarzom, lekarzom oraz aptekarzom. Święty Franciszek jest natomiast patronem pokoju, a Święty Antoni – patronem rzeczy zagubionych lub spraw beznadziejnym.

Wybierając patrona podczas bierzmowania można sugerować się zawodem jaki chcielibyśmy w przyszłości wykonywać. Warto więc wiedzieć, że przykładowo patronem strażników więziennych jest Święty Adrian, górników, przyrodników, plastyków oraz teologów – Święty Albert, a patronem matematyków – Święty Anatol. Święty Bartłomiej to z kolei patron introligatorów, tynkarzy, garbarzy, rybaków, rzeźników i zegarmistrzów, a Święty Demetriusz patronuje żołnierzom.

Wiele osób do bierzmowania wybiera sobie także po prostu patrona, który ma bardzo oryginalne i nietypowe imię. Może to być przykładowo Święty Akwilin – patron tragarzy, Arnulf – patron młynarzy i piwowarów, Święty Chlodwald – patron wytwórców gwoździ czy Tarsycjusz, który jest patronem kleryków i ministrantów.