Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/snv.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Staropolskie imiona męskie

Piękne staropolskie imiona

Wybór imienia dla dziecka to dla większości rodziców sprawa ogromnej wagi. Decyzja nie jest prosta, gdyż dla wielu z nich imię nie tylko musi się podobać, ładnie brzmieć – wiele osób wierzy, ze to, jakie imię nosimy wywierą ogromy wpływ na nasze życie i wyznacza częściowo nasze postrzeganie siebie, a także postrzeganie nas w społeczeństwie. Z tego właśnie powodu w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się staropolskie imiona, które najczęściej mają jakieś określone znaczenie. Warto także podkreślić, że niektóre z nich są naprawdę piękne, a już z pewnością bardzo oryginalne.

Jakie imię staropolskie można nadać chłopcu? Bez wątpienia pierwsze imiona, jakie nam się nasuwają na myśl, będą zaczerpnięte od znanych postaci historycznych albo z książek, których akcja toczy się w dawnej Polsce. Mogą to być takie imiona jak na przykład Mieszko, Siemowit, Ziemowit, Siemomysł czy Bożydar.

Cechą charakterystyczna imion staropolskich była dwuczłonowość, przy czym najpowszechniejsze w użyciu jako drugi człon, były: -mir i -sław, jak w przypadku imienia Bolesław, Ciechosław, Sławomir albo Sobiemir. Charakterystyczna była też możliwość przestawienia kolejności członów, przez co powstawały pary imion takie jak Sławomir i Mirosław, Radomił i Miłorad czy Gniewomir i Mirogniew.

Jak już wcześniej wspomniano, imiona staropolskie najczęściej miały pewne znaczenie. Niektórych łatwo się domyślić – na przykład imiona Dobromił, Dobrosław czy Dobrowoj oznaczają dobrego człowieka, a Lubomir, Lubosław, Miłosław, Wojemił, Miłorad, Ludomił oznaczają osobą miłą, przyjemną, kochaną lub kochającą. Imiona Gniewomir, Mścigniew czy Zbigniew oznaczają gniew, a znów Wojsław, Dobrowoj, Częstowoj, Wojciech nawiązują do wojny lub wojownika.

Większość z wyżej wymienionych imion bardzo dawno temu wyszło już z użycia – między innymi na skutek decyzji Soboru trydenckiego, na którym zakazano używania imion niechrześcijańskich. Nie mniej jednak niektóre z nich są w powszechnym użyciu po dziś dzień – z imion staropolskich zachowały się na przykład te, które nosili polscy święci, między innymi Kazimierz, Stanisław czy Wojciech.