Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/snv.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Oryginalne imiona męskie

Ciekawe i nietypowe imiona dla panów

Istnieje wielu rodziców, którzy – szczególnie, jeśli sami mają dość popularne imiona – za wszelką cenę pragną, aby ich dziecko miało nietypowe imię. Nie chcą, aby ich ukochane i tak przecież wyjątkowy maluch był jednym z czterech Kubusiów w klasie albo jednym z pięciu Patryków na podwórku. Jest to z jednej strony zrozumiałe, chociaż niektórzy niekiedy posuwają się w swojej oryginalności do absurdu i decydują się na co najmniej dziwne imiona – niestety nie zawsze uszczęśliwiają tym swoje pociechy. Jakie najbardziej nietypowe imiona są zgłaszane przez świeżo upieczonych rodziców do urzędu?

Wśród bardzo oryginalnych imion męskich znajdują się bardzo często imiona zaczerpnięte z literatury bądź też od znanych postaci historycznych. Są to między innymi takie imiona jak Roland, Jurand, Dorian, Pascal, Horacy, Gotfryd, Erazm, Odyseusz, Otto czy Tristan. Mogą to być także imiona zaczerpnięte z biblii, na przykład Jonasz, Izaak, Samuel, Eliasz, Emanuel czy Zachariasz – najczęściej rodzice wybierają takie imiona dla synów, ponieważ mają one dla nich jakieś specjalne znaczenie, są symbolem pewnych cech, które chcieliby oni utożsamiać ze swoim dzieckiem.

Nietypowe są także niektóre imiona staropolskie, na przykład Świętopełk, Krzesimir, Dobromierz, Dzierżykraj, Bożydar, Ziemowit czy Żytomir lub Gniewko, podobnie jak imiona zaczerpnięte z bajek czy też filmów, jak Donald, Filemon, Bonifacy, Pankracy. Takie imię nie zawsze jest strzałem w dziesiątkę – nazwanie syna Kermitem może bowiem narazić go na drwiny i kompleksy, w końcu imie to kojarzy się jednoznacznie ze znana wszystkim żabą z programu The Muppet Show.

Imiona takie jak Nestor, Delfin, Ambroży czy Kajtek bez wątpienia też należą do dość oryginalnych i rodzice rzadko się na nie decydują – być może dlatego że są to dość popularne imiona dla psów. Wśród nietypowych imion męskich są także te zaczerpnięte od imion żeńskich, na przykład Anastazy, Patrycjusz, Izydor, Aureliusz czy Natan. Do urzędów są niekiedy zgłaszane także takie imiona jak Helmut, Gwidon, Hipolit, Kalasanty czy nawet Opieniek.

Na szczęście nie każde z oryginalnych imion wymyślanych przez rodziców figuruje w wykazie imion, które można dziecku nadać. Przede wszystkim imię nie może narażać dziecka na śmieszność, a ponadto powinno wskazywać na płeć nosiciela, być przyswojone przez polszczyznę i nie być tożsame z nazwami geograficznymi ani nazwami pospolitymi.